top of page
roza NAJ2.jpg

integrativna telesno usmerjena psihoterapija

- Pri svojem delu uporabljam integrativni telesno usmerjen psihoterapevtski pristop.
​- Terapije izvajam tudi v tujih jezikih, in sicer v hrvaščini, angleščini, nemščini in francoščini.

 

Cena

- 30 €.

- Ker sem še v procesu izobraževanja, je temu prilagojena tudi cena.

- Cena velja za individualno terapijo v trajanju 60 min.

Kako se lahko prijavim na prvo srečanje?

Na prvo srečanje se lahko prijavite tukaj.

več o integrativni telesno usmerjeni psihoterapiji

Kratko ozadje

Telesno orientiran pristop v psihoterapiji poleg vseh tradicionalnih psihoterapevtskih elementov vključuje tudi telo ter temelji na načelu, da sta telo in psiha neločljivo povezana. Ustanovitelj telesno orientiranega pristopa je Wilhelm Reich. Sčasoma se je prvotni, t. i. reichianski telesno usmerjeni pristop razvijal, dopolnjeval in dalje razvejeval v različne podsmeri, med katerimi je tudi integrativni telesno usmerjeni pristop, po katerem delam sama.

Zakaj je v psihoterapijo pomembno vključiti tudi telo?

Telo je lahko učinkovita vstopna točka v naš notranji svet (emocij, prepričanj, nezavednih idr. vsebin), vključno s predverbalnim obdobjem, iz katerega izvirajo številne naše travme ter v katerem se vzpostavljajo temelji našega poznejšega življenja, do katerega pa ni mogoče dostopati zgolj verbalno oz. kognitivno, saj v tem obdobju verbalni in kognitivni deli še niso bili razviti. Delo s telesom v terapiji pri tem ponuja številne možnosti za neposredno reparativno izkušnjo, ki omogoča neposredno naslovitev težave in popravek tudi tam, kjer to ni mogoče le s pogovorom.

 

V zadnjih letih je razvoj spoznanj na področju travme dosegel velik razmah, pri čemer pa se vedno znova poudarja, kako bistveno je v razreševanje travm vključiti tudi telo. Travmatski dogodek ali niz travmatskih dogodkov, ne glede na to, ali so psihološke ali fizične narave, namreč pustijo posledice v obliki travme ne le na psihični, temveč tudi na telesno-fiziološki ravni: na ravni našega živčnega sistema, imunskega sistema, hormonalnega delovanja itd. Številni fizični simptomi – od raznih napetosti, kroničnih bolečin do psiho-fizičnih težav so tako pogosto posledica nerazrešenih travm.

 

Telo je poleg tega v telesno orientiranem pristopu v veliko pomoč kot svojevrsten zemljevid za razbiranje klientove preteklosti in njegove osebne problematike. Vse, kar smo v svojem telesu doživeli, od časa v maternici do današnjega dne, se je namreč odtisnilo v telesu, s čimer vpliva na njegovo konstitucijo, napetosti, blokade, pretočnost, psiho-fizično zdravje itd.

 

Naj še dodam, da telesni pristop ne izključuje kognitivnega dela. Nasprotno, za ustrezno integracijo v psihoterapevtskem procesu je običajno potrebno tudi kognitivno ozaveščanje. Vseeno pa telo ostaja glavno oporišče kot naš t. i. true self (resnični jaz), ki kot nosilec in odraz nezavednega nikoli ne laže in odraža naše resnično stanje. Na kognitivni ravni lahko stvari na različne olepšamo, prikrijemo, racionaliziramo, se poskušamo zaščititi – pri telesu to ni mogoče, saj nas s svojo govorico hitro izda.

 

Povezanost s telesom in njegovimi senzacijami je poleg tega ključna za stik z našimi čustvi, da bi jih nato dalje ozavestili, izrazili in integrirali. Vsako čustvo se namreč odraža v telesu in za telesnimi senzacijami se pogosto skrivajo čustvene vsebine. Če v terapevtski proces ne vključimo v telesa, potem obstaja tveganje, da bomo obtičali zgolj na kognitivni ravni, ki pa ima svoje omejitve in lahko izključuje ostale dimenzije klienta (telesno-energetsko, čustveno, transpersonalno itd).

Čemu integrativen pristop?

 Integrativen pristop v psihoterapiji pomeni, da ta vključuje različne vidike človeka – od fizičnega, energetskega, čustvenega, mentalnega, duhovnega, pa tudi družbeno-kulturnega vidika. Sama trdno verjamem v to, da je človek večdimenzionalna celota in da je to ključno upoštevati tudi v terapiji.

 

Glede transpersonalnega oz. duhovnega vidika v tovrstnem pristopu naj poudarim, da so osnovna baza najprej razreševanje problematike in travm na osebni ravni, osebni razvoj ter zadostna prizemljenost in sposobnost samoregulacije. Šele ko se zgradi ta baza, se običajno organsko, naravno v klientu odpre prostor za transpersonalna doživetja. Če se, nasprotno, predhodno ne postavijo temelji na osebni ravni, gre v najboljšem primeru za beg, v najslabšem primeru pa lahko odpiranje v transpersonalni prostor brez predhodne konsolidacije na osebnostni, personalni ravni privede tudi do regresije in retravmatizacije.

 

Kakšne metode dela vključuje telesna psihoterapija?

Telesno usmerjena psihoterapija poleg klasičnih psihoterapevtskih pristopov s pogovorom med drugim vključuje dihalne tehnike, čuječnostne tehnike, posturalno mobilizacijo, vaje za povečanje pretoka, izražanje prek giba in/ali glasu, čustveno izražanje, prizemljevanje, samoregulacijo in grajenje lastnih resursov ter konstelacije, igre vlog itd. Telesni pristop lahko po potrebi in seveda ob soglasju in spoštovanju meja klienta vključuje tudi varen in spoštljiv dotik (npr. kot pomoč pri umirjanju živčnega sistema, za sproščanje zadržanih čustev itd.)  

Kaj je temeljni cilj telesno usmerjene psihoterapije?

V osnovi se z ene strani se postopno gradi t. i. kontejner oz. širi tolerančno okno – sposobnost biti z vsemi svojimi deli, emocijami in notranjimi stanji (tako ugodnimi kot neugodnimi) in sposobnost njihove integracije, z druge strani pa se postopoma, v lastnem ritmu odpirata emocionalni in energetski pretok. V tem procesu klient obenem v svojem ritmu in na varen način vse bolj odlaga svoje maske in obrambe ter vstopa v svoje avtentično bistvo ter svoje fragmentirane, potisnjene, nezavedne dele integrira v vse bolj povezano celoto.

 

Cilj telesno usmerjene psihoterapije ni iluzorna težnja po dokončno brezskrbnem življenju, kjer bomo predelali vse svoje travme in vsebine. Cilj je okrepiti sposobnost, da lahko polno izkusimo vso lepoto življenja (radost, užitek, pretok, kreativnost, svobodo itd.), obenem pa ne bežimo pred vsem neugodjem in bolečino (žalost, neuspeh, razočaranje, strah itd.), ki ju neizogibno prinaša življenje. Tako lahko rastemo in se razvijamo kot kreativna, avtentična in opolnomočena bitja.

Pri čem vas lahko osebno podprem v terapiji?

Pri svojem delu se prilagajam individualnim potrebam in problematiki klienta in njegovemu lastnemu ritmu ter ga lahko med drugim podprem na naslednjih področjih:

 

  • Iskanje življenjskega smisla

  • Ponovno povezovanje s sabo

  • Vračanje k lastni esenci in avtentičnosti

  • Seksualnost

  • Iskanje ali redefiniranje lastne identitete

  • Občutek ujetosti in »zataknjenosti«

  • Občutek notranje praznine

  • Občutek lastne nevrednosti

  • Odlašanje in razni drugi odpori

  • Predelovanje krivde in sramu itd.

  • Preobremenjenost in izčrpanost

  • Brezvoljnost

  • Pretirana potreba po kontroli in nezmožnost prepuščanja

  • Notranji nemir

  • Ranljivost

  • Delo s sencami

  • Delo z arhetipi in sanjami

  • Kreativne blokade

  • Osamljenost

  • Partnerski in drugi medosebni odnosi (družinski, prijateljski, na delovnem mestu itd.)

  • Postavljanje meja ter izražanje lastnih potreb in želja

  • Itd.

Kako in kdaj potekajo srečanja?

- Srečanja potekajo enkrat tedensko ali na največ 14 dni in trajajo po 60 minut. Pogostost srečanj je odvisna od potreb, želja in problematike klienta, vseeno pa je vsaj na začetku terapevtskega procesa priporočljiva tedenska frekvenca.

 

- Srečanja potekajo v živo v Ljubljani. Več o lokaciji tukaj.

Ciljna skupina

Odrasli.

​​​

unnamed (25).jpg
bottom of page